MPSHome Alumni Calendar Contact MyMPS
First Semester 2017 - 2018

 

Wellstone After School Programs – Fall 2017

Staff: Gloria Cazanacli – Community Education Coordinator – Gloria.Cazanacli@mpls.k12.mn.us – Office B-173

 

 

 

 

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

 

Academic Tutoring

3-5pm

Media Center

 

 

Academic Tutoring

3-5pm

Media Center

 

 

Academic Tutoring

3-5pm

Media Center

 

 

Academic Tutoring

3-5pm

Media Center

 

 

English Conversation

3-4:30pm

Media Center

Facilitator: Amy Brockman

 

ELL Tutoring

3-5pm

Media Center

 

ELL Tutoring

3-5pm

Media Center

 

ELL Tutoring

3-5pm

Media Center

 

ELL Tutoring

3-5pm

Media Center

Soccer League

3:30 to 4:30pm

Gym

Muslim Student Association (MSA)/ Somali Student Association (SSA)

3:30 to 4:30pm

 

Youth Power

3:30 to 5pm

Room: B122

Sept.26 to Nov.28

Facilitator: Sadia Jama

 

Student Council

3:15-4:45pm

Room: A222

January 9 to March 30

 

Facilitator: John Hotaling/ Josephine Moreno

Youth Power

3:30 to 5pm

Room: B122

Sept.26 to Nov.28

Facilitator: Sadia Jama

 

Mural Fabrication

Start on October 4th.

Arts Room

Greta McLein

8-10 students

(rotation)

Connectz

3:30 to 4:30pm

Org. Girl Scouts – River Valleys

Room:  B-120

Instructor: Winnie Godi

September 25-December 22

Weightlifting – Informal

3:00-4:30pm

Room: A119

Sept. 19 to December 22

Supervisor: Michael Erickson

 

Soccer League

3:30 to 4:30pm

Gym

Weightlifting – Informal

3:00-4:30pm

Room: A119

Supervisor: Michael Erickson

 

 

Soccer League

3:30 to 4:30pm

Gym

 

Young Professionals

3:30- 5pm

Room: B104

Sept 26 to Dec. 22

Instructor: Adrian Diaz

Mural Fabrication

Start on October 4th.

Murphy Room

Greta McLein

8-10 students

(rotation)

 

Engineering Club

3:15-4:15pm

Media Center

January 5-March 30

Instructor: Erick Linn Molin

STEM

 

 

Women in Tech Internship

 

Alyson Mohamed

Soccer League

3:30 to 4:30pm

Gym

Girls in Transportation, Engineering and Planning

October 3

Org: WTS MN

3:15 to 4:30pm

Mural Fabrication

Greta McLein

8-10 students

(rotation)

Start on October 4th.

Arts Room

 

Bike Club

3:30 to 4:30pm

Hall – First Floor

Instructor: Alex Robb

Sisterhood Boutique-Intro to Social Enterprise

 

Yasameen Sajady

Oromo Club

Arts room

 

 

 

 

Young Achievers

3-5pm

Room: B-120

Instructors: Abdillahi Kahin and Fartun Ahmed

 

 

 

 

Interested in a class: talk to me or email me (information above)